Dálniční známky 2018

21.12.2017

Dálniční známky 2018: Vše, co je potřeba o nich vědět

 
        29. 11. 2017 ' Radek Pecák I v dalších několika letech čeká řidiče osobních automobilů škrábání starých známek ze skla a vylepování nových na jejich místo. Potvrdilo to ministerstvo dopravy.

Již od roku 1995 potřebují řidiči osobních aut v České republice, pokud chtějí vjet na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, dálniční známku. A tento stav s největší pravděpodobností přetrvá až do začátku dvacátých let tohoto století. Autorevue.cz to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

"V tuto chvíli připravujeme novelu zákona o pozemních komunikacích, která by umožňovala zavedení takzvaného video tollingu," uvedl mluvčí. Jedná se o systém, který znají například řidiči pohybující se po dálnicích na Slovensku nebo v Maďarsku. Ti si musejí buď u benzinového čerpadla, nebo na internetu, před vjezdem na dálnici nechat do systému zaregistrovat příslušnou registrační značku a samozřejmě zaplatit stanovenou taxu.

Dálnice D8 se na Prackovické estakádě otevře v obou pruzích

V podstatě jde o to, že kamery by snímaly registrační značky projíždějících automobil a příslušný software by ihned dokázal vyhodnotit, zda mají konkrétní vozidla zaplaceny příslušné dálniční poplatky. V tuto chvíli se ještě podle Neřolda diskutuje o tom, zda zůstane pouze současný systém ročních, měsíčních a desetidenních známek, nebo bude více variant. V úvahu podle něj připadá také možnost zavedení klouzavého počátku platnosti i u ročních známek.

Nyní je vždy počátek příslušného ročního kuponu stanoven na prvního prosince a konec na 31. ledna přespříštího roku.

To, kdy bude tento systém zaveden, závisí podle Neřolda na rychlosti přijetí příslušné novely zákona, a také na tom, jak rychle se podaří uzavřít výběrové řízení na dodavatele kontrolních kamer a kontrolního softwaru. Poprvé by se tedy papírové kupony nemusely tisknout někdy za dva až tři roky.

Dálnic, na kterých nemusíte mít kupón, bude od ledna více

Každopádně podle Neřolda nehrozí, že by také osobní auta platila na dálnici v závislosti na počtu zde ujetých kilometrů. "Tato varianta nyní ve hře není," ujistil.

Pro ty, kteří si nejsou jisti, jak to vlastně s dálničními známkami je, přidáváme sadu základních otázek a odpovědí:

1) Kolik stojí?

Pro rok 2018 zůstávají ceny dálničních kupónů ve stejné výši jako v minulých pěti letech. To znamená, že majitelé osobních aut do 3500 kilogramů hmotnosti zaplatí za kupón se čtrnáctiměsíční platností 1500 Kč, za měsíční známku bude třeba vynaložit opět 440 Kč a za desetidenní 310 Kč. Motocyklisté v České republice známku mít nemusí. U desetidenních a měsíčních známek lze upravit začátek platnosti. V případě ročního kuponu to nejde. Platí vždy od prvního prosince roku předcházejícího číslu uvedeném na známce a končí na konci ledna následujícího roku.

2) Kde se známka získá?

Známku obvykle koupíte na poštách nebo na čerpacích stanicích. Další možností je využít prodejních míst, které jsou partnery společnosti MTX. Třetí alternativou jsou pobočky Autoklubu Bohemia Assistance.

Výstavba "socialistické" dálnice D1 začala přesně před 50 lety

3) Kde musí být umístěna?

Dříve jste mohli známku lepit jak na spodní, tak i horní okraj čelního skla před spolujezdcem, tedy vpravo ve směru jízdy. Nyní je povolené umístění pouze dole. Před nalepením je třeba vyplnit políčko s údajem o registrační značce. Musí se použít propisovací tužka. Obyčejná nebo například lihový fix nejsou povoleny. Stejná registrační značka musí být vepsána i na kontrolní útržek.

4) Kdo známku mít nemusí?

Zejména se jedná o záchranářská vozidla - tedy vozy hasičů, zdravotnické záchranky i policie, včetně obecních. Dále jsou z povinnosti kupovat a vylepovat dálniční kupon vyjmuta diplomatická vozidla, auta celníků, vězeňské služby a vozidla přepravující tělesně postižené osoby. Navíc existují mimořádné situace, jako například regulace v případě smogu nebo , když vás sem vede oficiální objížďka. I tehdy můžete na dálnici vjet bez známky.

5) Jaká je pokuta za jízdu bez známky?

Policie nebo Celní správa je oprávněna v blokovém řízení udělit pokut do výše pěti tisíc korun. Ve správním řízení to může být dokonce až sto tisíc korun. Pokud známku nemáte, neznamená to nutně, že vůbec nemůžete vjet na dálnici nebo rychlostní komunikaci. Existuje poměrně dost úseků, kterých se zpoplatnění netýká a příští rok jich ještě přibyde. Psali jsme o tom zde. Jedná se hlavně o úseky, které nahrazují obchvaty některých měst, případně jde o izolované části budoucích hlavních tahů.

6) Co dělat při výměně nebo odcizení skla?

Naštěstí si v takovém případě nemusíte kupovat novou dálniční známku. Po zaplacení manipulačního poplatku ve výši 70 Kč můžete vyměnit. Ovšem jen za podmínky, že máte kontrolní druhou část dálniční známky. Více se o tom dočtete na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.


Více na: www.autorevue.cz


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky